czwartek, 22 maja 2014

Namibia: pustynia i wydmy

Dozuję Wam tę Namibię, ale to głównie dlatego, że mam za dużo zdjęć, którymi chcę się podzielić ;-) To jest więc drugi wpis z trzech, które zaplanowałam. No, może czterech ;-) 

Jeśli widzieliście kiedykolwiek jakieś fotografie z Namibii, to z pewnością pojawiły się tam obrazki z czerwonej pustyni - jest to Namib, co w języku Nama oznacza "olbrzymi". Nie da się ukryć, że Namib to bardzo rozległe miejsce: choć większość znajduje się w Namibii, to pustynia ta ciągnie się od Angoli po RPA, w sumie ponad 2000 km. I znajduje się nad oceanem. 

Jedną z największych i najpopularniejszych atrakcji Namibii jest wschód słońca z perspektywy Wydmy nr 45 w Sossusvlei. Okazuje się, że wspinaczka na górę piachu (który ma notabene 5 milionów lat!) o wysokości 170 m to spore wyzwanie!
Jednak kilka minut zasapania warte jest spektaklu, który można podziwiać ze szczytu. Słońce wyłania się zza ciemnych szczytów pustynnych wydm i po chwili światło zaczyna się wspinać po gładkim piaszczystym stoku. I nagle te wszystkie wydmy, na pierwszy rzut oka brązowe, nieszczególne, eksplodują pomarańczem i czerwienią. Doznanie niemal mistyczne!  
Oczywiście łatwo się domyślić, że zachody słońca też są tam nieprzeciętne. My pojechaliśmy na inną wydmę i tym razem do ceglastej czerwieni doszły jeszcze róże i fiolety...


W tej okolicy znajduje się jeszcze jedno bardzo szczególne miejsce - Deadvlei. Jest to po prostu wyschnięte jezioro (tak jak tzw. "Etosha pan") i chyba najpiękniejsze "martwe" miejsce na ziemi. Jedyne, co znajduje się w tej niecce otoczonej wysokimi wydmami, to stuletnie kikuty wyschniętych drzew. Atmosfera jest tam niesamowita, choć im bliżej południa, tym bardziej upał staje się nieznośny. Nie ma się gdzie schować, czerwony piasek parzy, ale warto się napocić i nawdychać wrzącego pustynnego powietrza, bo wrażenia wizualne są niepowtarzalne. Zresztą, zobaczcie sami :-)

To na razie tyle! Jak dotąd było bardziej obrazkowo, więc w kolejnych odcinkach o Namibii będzie więcej o ludziach, językach, stolicy kraju i innych ciekawostkach :-)

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...