piątek, 13 listopada 2015

Nie ma, nie ma, wody na pustyni...

... ani w miastach i w buszu. Po prostu - w niemal całym kraju nie pada. Od września powinniśmy mieć regularne opady, burze każdego wieczoru, a tu nic. Właściwie od kwietnia naprawdę porządnie padało w Pretorii może z pięć razy. Było kilka przelotnych opadów, ale woda natychmiast wyparowała. Kilkakrotnie zdawało się, że burza idzie, bo błyskawice na horyzoncie, słychać pomruki, gdzieś niedaleko uderza piorun, ciemne chmury, wiatr. Ale nie, do Pretorii jednak nie dotarła, przeszła gdzieś bokiem.

Problemy z wodą w kranie zaczęły się gdzieś na początku października. Wracam do domu z pracy, a tu tylko strużka wody leci. I po chwili koniec. Lokalne władze poinformowały, że rura pękła, bo instalacja stara, więc naprawiają. Kilka dni później znów to samo, powtórzyło się jeszcze parę razy. Dało się wytrzymać, bo wody nie było przez kilka godzin o różnych porach dnia, a potem wszystko wracało do normy. Raz tylko trochę się zirytowałam, bo wróciłam z ćwiczeń na powietrzu, w upale, spocona jak mysz, marząc o chłodnym prysznicu, a tu guzik. Zdążyłam się wprawdzie namydlić, bo coś z prysznica leciało, ale nie wystarczyło na spłukanie... Musiałam skorzystać z wielkiego baniaka z wodą źródlaną (dodatkowy fitness, bo ciężki był bardzo). W końcu jednak władze nie mogły dłużej zmyślać i zrzucać winy na rury - tak jak mamy tzw. load shedding, czyli planowane przerwy w dostawie prądu, tak też wprowadzono water shedding, czyli kontrolowane przerwy w dostawie wody. Szkoda tylko, że nie ogłoszono tego od razu, bo wielu moich znajomych, zwłaszcza ci z dziećmi, miało spory problem, żeby ogarnąć dom, obiad i same maluchy bez kropli wody w kranach. 

Wysokie temperatury oczywiście nie ułatwiają sprawy. W tym tygodniu na przykład codziennie było ponad 30 stopni w cieniu (w porywach do 35) przy bezchmurnym niebie; wczoraj i dziś na szczęście trochę chmur się pojawiło, choć przez to wzrosła wilgotność (co jest w sumie dziwne, skoro ogólnie jest tak sucho). Poszłam dzisiaj na jogę i przy psie z głową w dół pot lał się ze mnie ciurkiem i ciężko mi było oddychać. A przedwczoraj przyjechał do mnie kolega z Johannesburga, żeby... wziąć prysznic. Otóż wyłączono wodę w jego dzielnicy (Melville, bardzo trendy, pełnej studentów i knajp) i poinformowano mieszkańców, że może jej nie być do piątku. Wczoraj odwiedził innych znajomych w innej części miasta, żeby się umyć. Ale najgorsze jest to, że zabrakło wody w dwóch dużych szpitalach w Johannesburgu i trzeba było odwołać operacje i inne zabiegi. Jeśli nie można zapewnić podstawowej opieki dla pacjentów, to naprawdę coś jest mocno nie tak z całym krajem...

Rząd RPA w końcu oficjalnie przyznaje, że to już nie jest kwestia lokalnych problemów z suszą, ale problem całego kraju (choć burmistrz Johannesburga twierdzi, że kryzysu nie ma). To najgorsza susza od 1982 roku. Poziom wody w tamach spada na łeb na szyję, pięć prowincji ogłosiło właśnie stan klęski żywiołowej. Jeśli w ciągu najbliższych tygodni nie spadnie deszcz, to rolnicy nie będą w stanie zebrać wystarczającej ilości plonów dla zaspokojenia rynku, nie wspominając o zyskach. Trzeba będzie sprowadzić na przykład tony kukurydzy z Zambii, Meksyku, Argentyny i Brazylii - koszt takiego importu to ponad 2 miliardy randów, czyli ponad 600 milionów złotych. 

A co właściwie powoduje tę suszę? El Niño, który w tym roku jest dużo gorętszy niż zazwyczaj. Przed chwilą spadło kilka kropli deszczu, słychać też jakieś burzowe pomruki. Prognoza pogody przewidywała długo oczekiwane opady na ten weekend. Ale podchodzimy do tego sceptycznie, bo już kilka razy się za wcześnie cieszyliśmy na deszcze. Może jednak tym razem coś z tego będzie, pozostaje trzymać kciuki!

czwartek, 12 listopada 2015

Wojciech Albiński "Kalahari"

"Kalahari", debiutancki zbiór opowiadań Wojciecha Albińskiego, ukazał się w 2003 roku. Autor miał wtedy 68 lat. Z zawodu geodeta, wiele lat spędził w krajach Afryki Południowej, w tym w Botswanie i RPA. Publikował wiersze i eseje już wcześniej, m.in. w paryskiej "Kulturze", lecz stał się znany jako pisarz dopiero dzięki opowiadaniom. Za "Kalahari" otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike.

Wojciech Albiński, "Kalahari", Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2012

Opowiadania Albińskiego przesycone są afrykańskim klimatem - dosłownie i w przenośni. Udaje mu się przekazać na kartkach tej niewielkiej książki gorące powietrze, czerwony piasek, zapach buszu; ale także ludzkie historie i codzienność mieszkańców tego nadal tajemniczego kontynentu. Sposób pisania ociera się o reportaż, zwłaszcza w tych opowiadaniach z pierwszoosobową narracją. Miałam poczucie, że wraz z autorem/narratorem jestem w danym miejscu, otoczona ludźmi, którzy są naszymi towarzyszami w danej chwili. Z pewnością łatwiej było mi wyobrazić sobie scenerię czy niektóre sytuacje, gdyż mieszkam w tych stronach i na co dzień dokonuję różnych obserwacji otoczenia i ludzi. Jednak czytelnik, który nigdy w Afryce nie był, nie będzie czuł się zagubiony. Choć wiele rzeczy może wydawać się bardzo egzotycznych i obcych, ludzkie problemy wszędzie są takie same. Mieszkańcy RPA, Zambii czy Botswany też chcą po prostu "jakoś żyć". Różne drogi wybierają, ale cel jest taki, jak wszędzie - żyć w dostatku, mieć solidny dach nad głową, stały dochód... To ten uniwersalny aspekt, który łączy ludzi na całym świecie. 

Albiński ma świetny zmysł obserwacji i poczucie humoru. W zbiorze pojawiają się na przykład takie perełki:

"Na wielometrowym malowidle nobliwy pan próbował uchwycić młodą Murzynkę. Widać było, że robi to w celach lubieżnych. Drżąca dziewczyna wyrywała się z okrzykiem grozy, a napis głosił: 'Wystrzegaj się aids'."

"Miał w sobie siłę ludzi, którzy walczą zza biurka. Głowa siejąca strach, mocny podbródek. Co było poniżej, uwiędło i stało się anemiczne. Miękki brzuch w niebieskich majtkach, w kolorze rybim cienkie nogi."

"Zewsząd muzyka, na chodnikach rozłożone garnitury... Stąd do rogu można się przyzwoicie ubrać, wszystko stracić i obkupić się od nowa..."

Frustracja czarnej nauczycielki wobec narzuconego przez misjonarzy chrześcijaństwa wzbudza i uśmiech, i zrozumienie: "dlaczego my mamy wierzyć w tych umarłych Włochów? Pietro? Francisko? Augustino? Wszyscy biali! I wszyscy z Italii!"

Jest w tych opowiadaniach niespieszny rytm. Warto mu się poddać, poznać Afrykę Albińskiego, w której ja odnalazłam wiele znajomych elementów. Pisarz twierdził zresztą, że Afryki nie można zobaczyć. Trzeba ją przeżyć. Niektóre z tych historii budzą grozę (jak ostatnie, zatytułowane "Kto z państwa popełnił ludobójstwo"), inne zadumę, jeszcze inne niedowierzanie, a czasami wzburzenie, albo wszystkie te emocje na raz. Wszystkie napisane są jednak w tym samym stylu, bez zadęcia, rzeczowo, autor w kilku słowach jest w stanie zawrzeć mnóstwo treści. Z chęcią sięgnę po kolejne jego zbiory. Szkoda tylko, że więcej ich już nie będzie - Albiński zmarł w lipcu tego roku.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...