niedziela, 15 grudnia 2013

I po pogrzebie... Hamba kahle Tata Madiba!

Nie wiem, czy polska telewizja cokolwiek pokazywała (na gazeta.pl była tylko krótka wzmianka), ale dziś rano odbył się pogrzeb Nelsona Mandeli w Qunu - i jednak nie padało! Całe szczęście, bo miałam wizję księcia Karola i innych gości przewracających się w błocie... Desmond Tutu jednak był, choć nie obyło się bez kontrowersji wokół plotek, że nie został zaproszony. On jest bardzo otwartym krytykiem obecnego rządu, więc bardzo prawdopodobne, że tak chciano go ukarać, choć jak to sobie wyobrażano - nie mam pojęcia. W końcu to niezwykle szanowana i popularna postać, i jeden na najbliższych Mandeli ludzi. Jak już pisałam, tutejszy rząd to czasami naprawdę farsa.

Ulice Pretorii były dziś zupełnie puste, wszystkie sklepy pozamykane, nawet kościół tuż obok naszego osiedla chyba odwołał poranną mszę. Normalnie ciągną do niego tłumy, dziś rano nie było nikogo. Sama uroczystość w Qunu chyba się udała, choć poślizg był dość znaczny, prawie 2 godziny dłużej to trwało, niż planowano. Miała to być skromna rodzinna uroczystość, ale wyszło nieco inaczej: 4500 gości i jedno przemówienie za drugim. Dobrze, że chociaż samo złożenie trumny do grobu odbyło się bez kamer i w małym gronie. No i na szczęście nie wybuczano Zumy...

Jutro dzień wolny, Dzień Pojednania. Dość znamienne święto w świetle wydarzeń ostatniego tygodnia. Tylko nie jestem pewna, czy ANC to w pełni rozumie. Zobaczymy, co się teraz będzie działo. Ale co do jednego nie mam wątpliwości - nie będzie drugiego Zimbabwe i rzezi białych itp., bo to w ogóle nie jest tu problemem. Są za to coraz większe nierówności społecznie wśród czarnej ludności, a korupcja przeżera niemal wszystkie dziedziny życia. Z drugiej strony za to pojawiają się coraz to nowe możliwości rozwoju, nowe inicjatywy lokalne, inwestycje. Ludzie chcą po prostu żyć na lepszym poziomie, tak jak wszędzie, i mają coraz większą świadomość tego, że mogą zmienić swoje życie. Może i jestem niepoprawną optymistką, ale pozytywnego myślenia nigdy za mało :-) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...