środa, 7 sierpnia 2013

9 sierpnia - Dzień Kobiet

Chciałam napisać o wyborach w Zimbabwe, ale mam trochę młyn w tym tygodniu, więc nie dałam jeszcze rady zebrać wszystkiego. Bo temat oczywiście duży. Póki co, parę słów o nadchodzącym piątku, 9 sierpnia, który jest tu dniem wolnym. I jest to Dzień Kobiet, choć nie ma wiele wspólnego z tym obchodzonym w Polsce 8 marca. Cały sierpień (Women's Month) jest zresztą poświęcony zagadnieniom związanym z pozycją kobiet w społeczeństwie i problemom, z jakimi się zmagają. 

Dlaczego 9 sierpnia? W tym dniu w 1956 roku rzesza kobiet pomaszerowała pod pałac prezydencki Union Buildings w Pretorii, by zaprotestować przeciwko tzw. pass laws, czyli prawom ograniczającym swobodę nie-białej populacji, oraz przeciw planowanemu zaostrzeniu reguł przemieszczania się czarnych kobiet (ludzie o kolorze skóry innym niż biały nie mogli się ot, tak przenosić z jednego miejsca w inne, musieli zawsze mieć przy sobie książeczkę potwierdzającą tożsamość oraz przynależność rasową, a za jej brak groziło więzienie. Każdy biały miał prawo wylegitymować przypadkowego przechodnia bez powodu). Protestujących było ok. 20,000, pod drzwiami nieobecnego premiera zostawiły plik petycji. Kobiety stały pod Union Buildings w ciszy przez pół godziny, a następnie zaintonowały piosenkę specjalnie napisaną na tę okazję, a której motyw przewodni jest odtąd hasłem walki o równouprawnienie i szacunek dla kobiet: Wathint'Abafazi Wathint'imbokodo! - Tkniesz kobietę, uderzasz skałę!

Ważne w tym jest też to, że nie były to wyłącznie czarne kobiety. Jedną z bardziej znanych działaczek przeciw reżimowi była Helen Joseph. Urodziła się i wychowała w Wielkiej Brytanii, a do RPA przyjechała w wieku 26 lat i już została. Była między innymi współzałożycielką Kongresu Demokratów, odegrała też kluczową rolę w utworzeniu Federacji Kobiet Południowej Afryki, która zorganizowała marsz. 

Pierwszy Narodowy Dzień Kobiet obchodzono w 1995 roku, a w 50. rocznicę, w 2006 roku, w symbolicznym odegraniu pamiętnego marszu wzięły udział weteranki walki o sprawiedliwość i wolnosć, które w 1956 roku stały pod Union Buildings. 

Tu można poczytać o tegorocznych wydarzeniach związanych z tym dniem:
http://www.info.gov.za/speech/DynamicAction?pageid=461&sid=33076&tid=93679

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...