czwartek, 23 stycznia 2014

Raport Human Rights Watch

Human Rights Watch ogłosiło przedwczoraj raport o sytuacji prawach człowieka w 2013 roku (a dokładniej w okresie od grudnia 2012 do listopada 2013). RPA oczywiście znalazła się w zestawieniu, a główny nacisk położono na problem ksenofobicznych ataków na imigrantów, wysokich statystyk dotyczących gwałtów i morderstw na lesbijkach i transseksualnych mężczyznach, a także na różne kwestie polityczne i społeczne, w tym dochodzenie w sprawie tragicznych wydarzeń w kopalni Marikana w sierpniu 2012 roku (policja zastrzeliła wtedy 34 protestujących górników) czy prawa osób niepełnosprawnych. 

Sytuacja imigrantów z innych krajów afrykańskich rzeczywiście często jest nie do pozazdroszczenia. Jak już gdzieś wcześniej wspominałam, RPA to największa gospodarka kontynentu i dla wielu stanowi ziemię obiecaną. Jednak rzeczywistość szybko weryfikuje te nadzieje. Skala bezrobocia w tym kraju to 25%, więc walka o pracę bywa bezwzględna. Przemoc wobec przybyszów z innych krajów to głównie problem prowincji Gauteng, czyli tej, w której znajduje się Johannesburg i Pretoria, ale takie przypadki mają też miejsce w Port Elizabeth na przykład. Imigranci lądują zazwyczaj w townshipach, lecz życie zmusza ich do szybkiego działania, więc z reguły zakładają sklepy czy punkty usługowe. Ich zaradność i jako tako prosperująca działalność wzbudza zazdrość wśród lokalnej ludności. W maju i czerwcu zeszłego roku głośno było o atakach na Somalijczyków i ich sklepiki; jeden został po prostu ukamienowany, a całą sytuację nagrano komórką i wrzucono do internetu... Trzech kolejnych też zamordowano. W prowincji Gauteng z powodu napadów na właścicieli i ataków rabunkowych zamknięto ponad 60 sklepików; w Port Elizabeth kilka punktów prowadzonych przez Somalijczyków zostało ograbionych i spalonych. Wielu imigrantów ma także status uchodźcy bądź oczekuje na rozpatrzenie wniosku o azyl. W mediach mówiło się, że w czasach apartheidu Południowoafrykańczykom prześladowanym we własnej ojczyźnie inne kraje z chęcią pomagały, lecz najwyraźniej na wzajemną pomoc nie ma co liczyć... Smutne w tym wszystkim jest też to, że właściwie nikt nie poniósł jak dotąd odpowiedzialności za te przestępcze działania. Owszem, zatrzymano 21 osób w Gauteng i ponad 100 w Port Elizabeth, ale lokalne samorządy oświadczyły, że przemoc ta nie była spowodowana ksenofobią czy nietolerancją, i sprawa ucichła. Jest jednak jakieś światełko w tunelu, bo pojawiły się też nieśmiałe kampanie podnoszące świadomość dotyczącą imigrantów i ich sytuacji. 

Kolejną bolączką południowoafrykańskiego społeczeństwa są kwestie wokół orientacji seksualnej. Z jednej strony w małżeństwa osób tej samej płci są legalne od 2006 roku,  z drugiej zaś liczba gwałtów i zabójstw na tle seksualnych jest zatrważająca. Na pewno wielu z Was słyszało o gwałtach korekcyjnych na lesbijkach... W mediach co jakiś czas pojawiają się też straszne historie o wykorzystywaniu seksualnym dzieci. W 2011 roku RPA odegrała decydującą rolę we wprowadzeniu rezolucji przez Radę Praw Człowieka ONZ dotyczącą walki z przemocą i dyskryminacją osób ze względu na ich orientację seksualną i tożsamość płciową, ale od tamtej pory niewiele w tej sprawie zrobiła na własnym podwórku...

RPA wielu kojarzy się z korupcją, i niestety słusznie. Raport HRW podkreśla, że jest to ogromny problem głównie na poziomie samorządów lokalnych. Dostało się również rządowi Zumy za akceptację dla wyboru Mugabe na kolejną kadencję w Zimbabwe. Ten kraj również pojawił się w raporcie, co oczywiście nie dziwi, chyba wszyscy wiedzą, co się tam dzieje. Przy okazji polecam książki Petera Godwina, dziennikarza z Zimbabwe, który od wielu lat mieszka w USA, ale nie zapomina o swojej ojczyźnie. "Gdzie krokodyl zjada słońce" oraz "Strach. Ostatnie dni Roberta Mugabe" to nie tylko fascynująca lektura, ale także kopalnia wiedzy o tym kraju. Napiszę o nich więcej już niedługo.

Zainteresowanych pełnym raportem HRW odsyłam na stronę organizacji www.hrw.org oraz http://www.hrw.org/world-report/2014/country-chapters. Natomiast dobrym źródłem informacji o bieżących wydarzeniach na kontynencie afrykańskim jest New African Magazine http://www.newafricanmagazine.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...